Godzina:
Celem masażu jest przede wszystkim poprawa zdrowia i samopoczucia

W zdrowym ciele zdrowy duch

Masaż leczniczy jest bodźcem mechanicznym, który wpływa na poprawienie psychofizycznych ubytków powstałych podczas choroby.
Przed masażem organizm pacjenta jest chory i osłabiony. Podczas masażu następują procesy regeneracyjne (restitutio), wyrównawcze (compensatio) lub zastępcze (substitutio).
Zakres i metody stosowania masażu zależą od aktualnego stopnia dojrzałości i plastyczności układu nerwowego, od stanu narządów ruchu i od wysiłkowej wydolności narządów wewnętrznych.

Na jakiej zasadzie działa masaż?

Masaż klasyczny jest bodźcem mechanicznym. Źródłem tego bodźca jest odpowiednia praca rąk masażysty na tkankach pacjenta. Bodżce masażu wywołują ze strony organizmu reakcją zwaną o d c z y n e m. Nie wolno pominąć w dawkowaniu masażu tego odczynu, który uzależniony jest od wielu czynników.
Minimalna powierzchnia ciała podczas masażu potrzebna do wywołania odczynu to 10% powierzchni ciała, podczas masażu który trwa 10 minut. Im mniejsza powierzchnia ciała objęta masażem lub skrócony czasu masażu, tym mniejsze pobudzenie układu krążenia.
Jeżeli masaż wykonywany jest lekko i nie sprawia bólu pacjentowi, to jego działanie na układ nerwowy jest tonizujące i uspokajające.
Gdy masaż jest wykonywany silnie na progu bolesności działa na układ nerwowy hamująco .
Gdy masaż jest wykonywany wolno i rytmicznie jest wtedy bodźcem łagodniejszym, bardziej uspokaja niż masaż wykonywany szybko i arytmicznie.

Co osiągniesz dzięki masażowi?

Zyskasz równowagę ducha, zmniejszysz napięcie mięśni, zrelaksujesz się, osiągniesz równowagę psycho-fizyczną, poprawi się jakość Twojego życia, zyskasz lepsze samopoczucie, dotyk masażu sprawi, że odejdą złe myśłi, odkryjesz nowy świat relaksu.
Zwłaszcza osoby, które z powodu doświadczeń rodzinnych nie lubią i nie akceptują dotyku innej osoby czy to bliskiej, znajomej lub obcej (tak zwane "zimne wychowanie") będą zadowolone po pierwszym masażu i po każdym następnym.

Jakie korzyści dla organizmu daje masaż?

Masaż poprawia ukrwienie i elastyczność skóry, poprawia i zwiększa zakres ruchu układu ruchu (w stawach) przez zmniejszenie i zlikwidowanie zrostów tkankowych, blizn. Zmniejsza napięcie przykurczonych mięśni, pobudza wiotkie mięśnie, zmniejsza skoliozy kręgosłupa, rozluźnia odcinek szyjny, piersiowy i krzyżowy kręgosłupa . Poprawia wydolność organizmu przez zwiększoną pracę pompy sercowo-mięśniowej podczas masażu.
Poprawia pracę układu krwionośnego, poprawia wentylację płuc, przyśpiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
Masaż limfatyczny zwiększa odpływ chłonki i limfy - zmniejszają się obrzęki kończyn górnych, kończyn dolnych.
Zmniejsza się pobudliwość nerwowa, łatwiej zasnąć, zmniejsza się nerwowość. Ciało uspokaja się, zmniejsza się czucie bólu.
Można też pobudzić układ mięśniowo-nerwowy pacjenta (przy masażu wiotkich mięśni), lub pobudzić cały organizm np. masażem z rana na cały nadchodzący dzień pracy.


Bibliografia:
- Opracowane na podstawie książki: Prochowicz Zygmunt, "Podstawy masażu leczniczego" wydanie II, Warszawa 1991 PZWL

Znak towarowy graficzny jest chroniony i zastrzeżony w Urzędzie Patentowym RP.
wstęp | masaże | cele masażu | historia masażu | wskazania do masażu | cennik | opinie | kontakt